Botanični vrt Sežana se nahaja v središču Sežane. Tu so posajene rastline z različnih koncev sveta in Krasa. Botanični vrt je zavarovan kot hortikulturni spomenik ter kot spomenik oblikovane narave, ki skrbno nagovarja o naravni dediščini, ki ima posebno znanstveno, estetsko, kulturno ter zgodovinsko vrednost. Sežanski Botanični vrt je vpet v Slovensko mrežo botaničnih vrtov in arboretumov, preko katere se povezuje s podobnimi vrtovi drugod po svetu.
ZGODOVINA VRTA
Zasnova parka sega v leto 1848, ko se je družina grškega trgovca, Scaramanga, preselila v Sežano iz Trsta, ter tu zgradila vilo Mirasasso (občudovalec kamna). Prvi lastnik je bil Giovanni Scaramanga di Hiccolo Cavaliere, ki ga je med plemstvo povzdignil avstrijski cesar. Za njim je vrt podedovala njegova hči Mirto, po letu 1927 pa njen sin Giovanni. Giovanni se je ukvarjal z ekonomijo in politiko, predvsem pa je bil velik zbiratelj zgodovinskih spominov mesta Trst. V svoji oporoki je Sežanskemu vrtu ter njenim prebivalcem dodelil skromen del sredstev. S svojim vplivom in poznanstvi je med drugo svetovno vojno ščitil Sežano z okolico pred Nemškim požigom.
Družina Scaramanga je s parkom upravljala do nacionalizacije leta 1948. Potem je vrt prešel v upravljanje kmetijske zadruge in je postal odprt za javnost. V letu 1950 je Ministrstvo za znanost in kulturo odločilo za zavarovanje drevesnega in cvetličnega vrta. V letu 1957 je lastnik parka postalo mesto Sežana.
ZASNOVA VRTA
Danes vrt pokriva področje 1 ha. V osnovi je obsegal 1,5 ha, ampak je bil leta 1949 razdeljen in skrčen zaradi gradnje železniške povezave Sežana – Nova Gorica. Družina Scaramanga je upravljala s parkom v drugi polovici 19. stoletja. Razvijal se je postopoma, s skrbnim in marljivim sajenjem rastlin in semen, katera so s celega sveta na ladjah prinesli Scaramangovi mornarji. Podoba in sestava vrta se je prostorsko in s časom spreminjala. Najstarejši del je najbolj slikovit, sega pa od vhoda v vrt do konservatorija. Od ploščadi pred vilo se razprostirajo centralne osi v urejenih geometričnih oblikah, polne renesančnih elementov. Tam so poti, ovinki, ribnik, s plazilkami obrasla senčna pot ter skupina eksotičnih dreves. Ta del je bil posajen z grmičevjem in drevesi iz subtropskih in mediteranskih morskih zdravilišč. Večina jih rase še danes. V letu 1890 so vrt nadgradili s toplo gredo, ki je pomanjšana verzija schönbrunske tople grede z Dunaja Tu so omogočili eksotičnim ter na burjo in zmrzal občutljivim vrstam prezimovanje čez zimo. Skozi tople mesece se te vrste nahajajo zunaj na vrtu. Enako za rastline skrbijo še danes.
Drugi, večji del vrta je oblikovan bolj prosto. Med drevesi je bila urejena gosta mreža poti, ki so vodile do pergol in zanimivih razgledov. Posest se je nadaljevala iz vrta v sadovnjak s sadnim drevjem iz južne Italije, v vinograd z grškim in borgognijskim grozdjem. V tem delu je bila urejena tudi umetna jama, nad katero se je dvigal eden izmed treh razglednih stolpov. Votlina, skupaj s stolpi, je bila uničena ob izgradnji železnice. V letu 1954 je bil park obogaten z redkimi rastlinskimi vrstami, prinešenimi z Dunaja, San Rema in Brionov. Narejena je bila tudi majhna drevesnica, kjer so gojili eksotične rastline za pogozdovanje gozda, pa tudi za prodajo. Drevesnica je bila opuščena v 20. stoletju. Včasih pravijo, da je bil sežanski botanični vrt oblikovan tako s strani človeka kot narave.
RASTLINSKA ZBIRKA
Zbirka rastlinstva obsega 198 lesnih vrst ter več kot 100 različnih vrst eksotičnih posajenih rastlin. Lesene rastline so prinešene z različnih koncev sveta. Med najlepša in dragocena drevesa spadajo libanonska cedra, sinja atlaška cedra, Bommuellerjeva jelka, velecvetna magnolija in bela murva.
Pred rastlinjakom so, po avstrijskem vzoru, urejeni pušpanovi rondoji, kjer raste balearski pušpan iz južne Španije in Balearov, ki je v tem delu Evrope predstavlja pravo redkost.
V nižjem prosto urejenem delu vrta, najdemo skupine eksotičnih dreves, javorjev drevored in nasad jelk, cipres in pacipres, tise v grmovni in drevesni obliki ter nenačrtovan gozdiček samorodnih dreves in grmov.
Poglejte še druge botanične vrtove! |
Povejte vaše mnenje o botaničnem vrtu, njegovi arhitekturi, rastlinah – tukaj! |
Sežana
Sežana je mesto v zahodnem delu Slovenije in je ekonomsko, transportno, izobraževalno, kulturno in medicinsko središče slovenskega Krasa. Mesto je sedež občine Sežana, administrativnih enot ter župnije Sežana. Skupaj z zaledjem 14.000 prebivalcev. [_Preberite več_]