Cerkev Cirila in Metoda je bila zgrajena leta 1986 po načrtih Franceta Kvaternika. Križev pot na južni steni je delo kiparja Staneta Jarema. Kipa Sv. Cirila in Metoda sta delo akademska kiparja Černeta. Na koru visi slika Antona Martina Slomška, ki jo je naslikal akademski slikar Lojze Perko. Kip Marije v cerkvi je iz kapelice pri Žegnanem studencu. Barvna okna v kapelci so delo Veselke Šorli Puc. Poleg tabermaklja stoji polihromiran kip Marije. Sliko zadnje večerje je naslikar slikar Krištof Zuper iz Ljubljane.
ZGODOVINA
Po drugi svetovni vojni se je na Škofljici populacija pričela strmo višati zaradi bližine Ljubljane. Novi priseljenci niso čutili pretirane naveze do Šmarja, kamor je tisti čas cerkveno-pravno pripadalo naselje. Za nekatere je bila cerkev predaleč in so na sveto mašo hodili v Ljubljano (Rudnik, Rakovnik, …), drugi pa so zaradi tega opustili obiske svete maše.
Da bi cerkev in čaščenje približali ljudem, je po letu 1964 šmarski duhovnik Janez Sladič prejel kaplane v pomoč, kateri so še posebej skrbeli za ljudi tukaj. Ko je eden izmed njih, Marko Levstik, postal naslednji duhovnik šmarske župnije, je se je pričel aktivno zavzemati za ustanovitev nove župnije. Njegov trud je bil nagrajen 4. novembra 1976 s podpisom ustanovnega dokumenta župnije, ki jo je podpisal nadškof Joseph Pogačnik. Župnijo je svečano razglasil tri dni kasneje škof Stanislav Lenič iz Lanišča.
Prvi duhovnik Peter Kvaternik je po ustanovitvi nove župnije živel v Šmarju še nekaj mesecev, predno se je preselil v najemniško stanovanje na Škofljici. Po nekaj letih je župnija kupila prostore ob Dolenjski cesti, kjer so od takrat bile župnijske aktivnosti, še posebej verske, ki so prej bile v cerkvi Lanišče.
Škofljica
Škofljica je naselje v občini Škofljica, v neposredni bližini Ljubljanskega barja. Je obcestno naselje in občinski center vzdolž ceste Ljubljana – Kočevje ter vzdolž železniške povezave Ljubljana – Metlika. Naselje se je razvijo na križišču cest proti Igu, Kočevju in Ljubljani. [_Preberite več_]