Nova Gorica je eno redkih mest v Sloveniji, ki se lahko pohvali z zanimivim, ohranjenim in velikim gozdnim kompleksom, v katerem lahko najdemo številne domače in tuje drevesne vrste.
Gozd Panovec je primestni gozd in se razprostira na obrobju mesta Nova Gorica ter obsega 380 ha. Gozd je predvsem zanimiv zaradi svoje zgodovine, izredne pestrosti rastlinskega in živalskega sveta. Ima velik pomen za lokalno prebivalstvo. Leta 1985 so gozd Panovec razglasili za naravni spomenik. Leta 2009 pa so ga določili kot gozd s posebnim pomenom. Namenjen je tudi rekreaciji, saj so skozi speljane rekreativne poti. Najdemo pa lahko tudi kolesarsko pot, trim stezo in tekaško progo. Lahko pa se sprehodi po gozdni učni poti, ki nam prikaže različne rastlinske vrste.
ZGODOVINA
Panovec je bil prvič omenjen leta 1001, ob prvi omembi Solkana in Gorice. V tem času je Oton III del ozemlja med Sočo in Vipavo podelil oglejskim patriarhom. Kdaj je posest prišla v roke goriških grofov ni znano. Panovec je bil prvič pisno omenjen leta 1470. Ko je leta 1500 umrl zadnji goriški grof je gozd prešel v last Habsburžanov. Tako je bil deležen posebne skrbi in z njim je upravljal gozdarski urad v Gorici. Z Gozdnim redom za Istro, Furlanijo in Kras, izdanim leta 1541, se začne v njen načrtno gospodariti. Kasneje je prišlo do sporoov med goriškimi plemenitaši in oskrbniki zaradi izkoriščanja lesa. Na srečo je gozd svojo neokrnjenost ohranil tudi po letu 1785, tega leta pa so s katastrom uredili vprašanje lastnine in lastnik je postala država. V sredini 19. stoletja je za gozd skrbel gozdar Josef Ressel ter izdelal gozdnogospodarski načrt. Gozd in njegova vloga, sta se skozi zgodovino spreminjala. V preteklosti je bila tu primarna proizvodnja lesa, danes pa na gospodarjenje vplivajo številne druge funkcije (biotopska, rekreacijska, poučna, klimatska, …).
Med prvo svetovno vojno je gozd Panovec izgubil svoj prvotni izgled, saj je preko njega potekala prva bojna linija. Posledice je pustila tudi druga svetovna vojna. Po kapitulaciji Italije so ljudje izrabili brezvladje in gozd brez nadzora sekali.
POSEBNOST
Posebnost gozda Panovec sta Bodika in Laška žaba.
Laška žaba je srednje velika žaba, njeno telo meri 7,5 cm. Živi predvsem v vlažnih listnatih gozdovih, ob potokih in stoječih vodah. Spada med najbolj ogrožene evropske dvoživke, zato je v Sloveniji zavarovana. Gozd Panovec pa je njeno največje in najpomembnejše nahajišče v Sloveniji.
Bodika je zimzeleno drevo ali grm ter je zavarovana rastlinska vrsta. Kljub temu, da je Panovec njeno najbogatejšo rastišče, je ne smemo ruvati ali kako drugače uničevati. Njeni plodovi so podobni rdečim jagodam, ki pa so strupene. Pozorni moramo biti na liste, saj imajo lahko gladek in bodičast listnati rob.
ŽIVALSTVO
V gozdu Panovec je živalstvo pestro. Poleg že omenjene Laške žabe, lahko tu najdemo divjad in ptice ter pomembne dvoživke: robati pupek, veliki pupek, navadni močerad, hribski urh, navadna krastača, zelena žaba in rosnica. V gozdu živijo še kuščarji, kače in veliko vrst metuljev.
GEOLOŠKA PODLAGA
V gozdu je geološka podlaga eocenski fliš, ki ga sestavljajo plasti laporja, skrilaste gline in peščenjakov. Gozd ima tudi zamočvirjeni del, skozi katerega teče več potokov.
STATUS
Panovec je bil leta 1985 zavarovan kot naravni spomenik po Odloku o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov ter naravnih znamenitosti na območju občine Nova Gorica, Uradno glasilo, številka 8/85. Dodatno pa ga ščiti in usmerja gospodarjenje z njim, po Odloku o mestnem gozdu Panovec (Uradni list RS, 58/2009) iz leta 2009.
SKRB ZA GOZD PANOVEC
Vstop v gozd je prost, a to ne pomeni, da ne veljajo določena pravila obnašanja. Gozdno cvetje, gobe, plodovi in mah so nujni za življenje gozda, zato je njihovo nabiranje omejeno. Posameznik lahko dnevno nabere največ do 2 kg gob in do 1 kg zelnatih rastlin (z izjemo zavarovnaih). Množične prireditve so v Panovcu omejene, saj za gozd pomenijo veliko motnjo.
Prepovedane aktivnosti:
– vožnja z motornimi vozili
– vožnja s kolesi izven gozdne poti
– odlaganje smeti in odpadkov
– kurjenje, razen na urejenih kuriščih
– uničevanje naravnih dobrin
– vznemirjanje živali
Zemljevid gozda Panovec
Na zemljevidu je gozd Panovec z različnimi stezami po katerih se lahko podate – gozdna učna pot, trim steza, tekaška proga. Označen je tudi gozdni rezervat in parkirišča z začetno točko. Za ogled zemljevida v celoti kliknite na sliko na levi ali na povezavo, da ga odprete v novem oknu. [_Poglejte zemljevid_]
Gozdna učna pot Panovec
Gozdna učna pot Panovec je šesta odprta pot po vrsti v Sloveniji, narejena pa je bila leta 1981. Pot poteka na nadmorski višini od 50 do 140 metrov. Na poti pa spoznamo različne vrste dreves, nekatere od njih so tudi zaščitena vrsta. Podamo se lahko po krajši 1000 m dolgi poti, ali po daljši 1800 m dolgi poti. [_Preberite več_]
Trim steza Panovec
Trim steza panovec je rekreacijska cona v neposredni bližini mesta Nova Gorica. Steza je dolga 2,2 kilometra in je zelo popularna za lokalno prebivalstvo in tiste, ki si želijo aktivnejše rekreacije. Vstopna točka je urejena pri rezervarju pri tunelu Panovec, kjer se nahaja tudi manjše parkirišče. [_Preberite več_]
Tekaška proga Panovec
V Panovcu je urejena tudi tekaška proga, dolžine 10 kilometrov. Celotna pot poteka v zavetju gozda po gozdni poti, zato je priporočljiva uporaba športnih copatov. Višinska razlika skozi celotno progo je 85 metrov. Proga je večinoma ravninska, valovita z rahlimi spusti in klanci. [_Preberite več_]