Begunjščica

 

Pogled na Begunjščico
Pogled na Begunjščico

Begunjščica ima ugodno lego, zato je pogled z njenega vrha čudovit. Vidimo lahko Bohinjske gore, Martuljkovo skupino s Škrlatico, Triglavsko pogorje, Stol, Vrtačo, Košuto, Kamniško-Savinjske Alpe s Storžičem in Ljubljansko kotlino. Gre za razpotegnjeno, dolgo ter ozko, grebensko goro v Karavankah, ki se razteza od Smokuške planine do Sv. Ane na Ljubelju in ima več vrhov. Najvišji vrh grebena Begunjščica je Veliki Vrh z 2060 metri nadmorske višine, sledi mu nekoliko nižji Srednji vrh in najnižji Begunjska Vrtača z 1997 metri nadmorske višine. Južna travnata pobočja grebena se dvigajo nad dolino Drage. Srednje ostenje je na več krajih prekinjeno z melišči in žlebovi ter pada na Zelenico. Njene severne stene so prepadne. Begunjščica je polna skrivnosti, zato nudi neomejene možnosti raziskovanja naravnih lepot. Begunjščico poimenujejo tudi gora stoterih grap, saj je prepredena z njimi.

Gora Begunjščica je dostopna skozi celotno leto. Primerna pa je tudi za turno smuko, vkolikor so ugodne snežne razmere njenih melišč.

Na vrhu Begunjščice
Na vrhu Begunjščice

KAMNINA GREBENA

Greben je iz zgornje triasnega debeloskladovitega apnenca in dolomita, južni del je iz jurskih nagubanih skladovitih apnencev z roženci. V njih so na nadmorski višini 1400 do 1600 metrov našli pet pomembnih najdišč liasnih amonitov. Poznanih je tudi 13 vrst amonitov, izmed katerih jih je največ iz roda Harpoceras, Phylloceras, Hildoceras in Lyloceras. V liasnem apnencu najdemo tudi 150 centimetrov debelo plast roženca bogatega z manganovo rudo, katero so nekoč izkoriščali.

RASTLINSKI SVET

Greben Begunjščica ima bogata travišča na južnem pobočju pod vrhom. K tej pestrosti rastlinstva pa zelo prispeva menjavanje geološke podlage. Rastline, ki tu uspevajo so mlahava bilnica (Festuca laxa), planika (Leontopodium alpinum), Zoisova zvočnica (Campanula zoysii), rožnati gadnjak (Scorzonera rosea), panonski svišč (Gentiana pannonica), travnolistna perunika (Iris graminea) in Seguierijeva zlatica (Ranunculus seguin).

 

travel-slovenia-pot-do-cilja-trak

Pot1Preko Poljške planineLahka označena pot2 h 50 min
Pot2Skozi osrednjo grapoZahtevna pot2 h 45 min
Pot3LajbOznačena delno zahtevna pot3 h 30 min
Pot4Iz Ljubelja preko PrevalRahlo zahtevna označena pot3 h 30 min
Pot5Iz Ljubelja preko ZeleniceRahlo zahtevna označena pot3 h 50 min
Pot6Na JezercihLahka neoznačena in označena pot3 h 30 min

 

travel-slovenia-vreme-za-bliznji-kraj-trak

[wcp_weather id=”wcp_openweather_564c648038f43″ city=”Podljubelj, Tržič, Slovenija” city_data=”city=Podljubelj&state=Tržič&country=Slovenija&full_name=Podljubelj, Tržič, Slovenija&lat=46.3976074&lng=14.286387999999988″ tempUnit=”c” windSpeedUnit=”ms” pressureUnit=”mmHg” template=”default” showForecastWeather=”on” showCurrentWeather=””]

 

travel-slovenia-povezava-na-drugoPoglejte še druge gore po Sloveniji!travel-slovenia-povezava-na-drugo2

 


travel-slovenia-bornov-tunel-viewBornov tunel
Bornovi so ustvarili najbolj zanimivo tehnično mojstrovino, Bornove tunele na Ljubelju. Ti tuneli so namenjeni izključno za dostop iz Ljubelja do obsežnih gorskih lovišč na južnih pobočjih Begunjščice. Bornov tunel je dolg 250 metrov, je ovalne oblike in visok približno dva metra in pol. [_Preberite več_]

Address: