Jed jota je enolončnica, je kraška in furlanska narodna samostojna jed. Jota se je udomačila na Goriškem in ostalih delih Primorske, v Furlaniji pa je šla v pozabo. Znana je kot tipična tržaška posebnost. Ime jota izvira iz furlanske besede jote, katera pa izvira iz galske besede za juho, iutta.
Joto sestavljajo krompir, kislo zelje, fižol, svinjsko meso in začimbe, kot so česen, lovorjev list, sol in poper. V Furlaniji so namesto kislega zelja uporabljali kislo repo ter kožarico namesto prekajenega mesa. Po prvi svetovni vojni se je na Tržaškem področju udomačila brezmesna jota, najverjetneje zaradi pomanjkanja mesa v času vojne. To jed zabelimo s slanino in česnom ali vsaj s prežganjem. V zadnjem času se kot dodatek uporablja tudi kumina, najverjetneje po vzoru tirolske kuhinje.
Jota mora biti gosta, to pa dosežemo z dolgim kuhanjem fižola in krompirja, da se popolnoma razdreta. V kolikor ponudimo joto s celimi koščki krompirja in cel fižol, se zraven ponudi tudi kruh. Joto se pozimi postreže toplo, poleti pa hladno.
Poglejte še druge kulinarična dobrote! |
Povejte kaj menite o tej jedi, njenem okusu – tukaj! |