![](https://www.travel-slovenia.si/wp-content/uploads/2020/08/travel-slovenia-goldhorn-fairtytale-path-bohinj-lake-300x225.jpg)
Zlatorogova pravljična pot poteka po Ukancu in je krožna pot, dolga približno 2 kilometra. Po njej lahko hodimo pol ure ali pa kar celoten dan. Celotna pot je dobro označena s kažipoti. Tematska pot je zabavna, izobraževalna in ustvarjalna ter primerna za vse starosti. Pot je za obiskovalce odprta od maja do novembra. Pot vam bo podala tudi predloge za družinske aktivnosti v naravi, ki se jih lahko igrate na poti ali kje drugje. Pot je speljana čez travnike, ob jezeru in skozi gozd, kjer srečamo naravne in kulturne zanimivosti.
Po legendi naj bi ime Ukanc nastalo iz besedne zveze ”u konc” ali konec sveta, saj naj bi ljudje verjeli, da se pod bližnjo Komarčo svet konča.
![](https://www.travel-slovenia.si/wp-content/uploads/2020/08/travel-slovenia-goldhorn-fairtytale-path-bohinj-lake-lakeman.jpg)
BOHINJSKE PRAVLJICE
Na Zlatorogovi pravljični poti čaka devet junakov bohinjskih ljudskih pravljic, sedem v Ukancu, eden na Voglu in eden na poti k slapu Savica.
SEDEM ČUTOV
Pot in aktivnosti po poti so zasnovane tako, da spodbujajo uporabo sedmih čutov: vid, sluh, okus, vonj, tip, ravnotežje in kinestatiko. Na vsaki posamezni točki je poudarjen en čut, a to ne pomeni, da morate uporabljati samo tega.
SEDEM ČUSTEV
Ob pravljicah doživljamo različna čustva, nekatera so prijetna, druga nekoliko manj, a so vsa koristna in pomembna.
RUMENE ROŽE
Po bohinjskem izročilu iz prahu Zlatorogovih rogov rastejo rumene zdravilne rože in res jih je v teh krajih veliko. Skupaj z drugimi lepotami narave so del Zlatorogovega zaklada.
Na Zlatorogovi pravljični poti, koncu sveta, so doma pravljice in polno Zlatorogovih zakladov, kot tudi čudovite gore, čarobno jezero, čiste vode, zeleni travniki, mogočni slapovi in pravljična bitja. Pot poteka pod mogočnimi vrhovi Pršivca, Komne in Vogla, krajem pa kraljuje Zlatorog.
![]() ![]() |
PRAVILA NA ZLATOROGOVI PRAVLJIČNI POTI
Pot ima dve preprosti pravili, ki ju lahko razumejo tudi otroci in bi ju morali upoštevati vsi, ki se podajo po poti ali kje drugje:
- Imej rad naravo in jo skrbno varuj
- Bodi prijazen z vsemi živimi bitji, ki jih srečuješ na poti
![]() ![]() |
Ukanc
Ukanc je manjše naselje na zahodnem bregu Bohinjskega jezera, ki se nahaja v območju Triglavskega narodnega parka. Ukanc je glede na legendo svoje ime dobil iz besedne zveze “u konc”, ki naj bi pomenilo na koncu sveta, saj so ljudje v preteklosti verjeli, da se pod bližnjo Komarčo svet konča. [_Preberite več_]
Bohinjsko jezero
Bohinjsko jezero, biser pod Triglavom, leži v Julijskih Alpah na severozahodu države in je največje naravno stalno jezero Triglavskega narodnega parka ter obenem v Sloveniji. Jezero je tektonskega izvora, kotanjo v kateri se nahaja je preoblikoval bohinjski ledenik. [_Preberite več_]
Pot okoli Bohinjskega jezera
Pot okoli Bohinjskega jezera je ena izmed najbolj obiskanih pešpoti, ki ponuja čudovite poglede na Bohinjsko jezero in njegovo okolico, pogled v naravno in kulturno dediščino. Na pot se lahko odpravimo iz Ribčevega Laza ali Ukanca, prav tako se lahko sami odločimo v kateri smeri se bomo odpravili. [_Preberite več_]