Dolina Drage se nahaja na južnem robu Ljubljanskega barja ter poteka v smeri sever-jug. Leta 1986 je bila razglašena kot naravni spomenik. Dolino je oblikoval potok Draščica, ki priteka s Krimsko-Mokriškega hribovja. Dolžina doline je 1.5 kilometrov.
Dolina Drage je tektonskega izvora. Oblikovala se je z erozijo, ki jo je povzročilo pogrezanje Ljubljanskega barja. V dolini se nahaja sedem umetnih jezerc, oblikovanih v 18. stoletju z namenom gojenja rib in izkopavanja gline za opekarno.
V dolini Drage je urejena gozdna krožna učna pot, ki se prične pri Velikem ribniku in nas vodi skozi bukov gozd do vasi Dobravica, nazaj pa se vračamo po netlakovanih in gozdnih poteh. Dolžina poti znaša 3200 metrov.
Ribniki skupno predstavljajo 50 hektarjev ozemlja, vsak ribnik ima svoje ime. Severno skupino sestavljata Rakovnik in Špilgut. V južni skupini najdemo Prvi, Veliki, Srednji, Rezani in Zadnji Ribnik. Ribniki so danes namenjena sprostitvi in učenju o naravi, napaja pa jih potok Draščica. Ribniki predstavljajo življenjsko okolje za številne vodne, močvirske, rastlinske in živalske vrste. Številne od teh vrst so ogrožene. Med vodnimi rastlinami prevladuje lokvanj (Nymphaea alba) in vodna dresen (Polygonum amphibium). Tukaj rase tudi ogrožena mešinka (Utricularia minor).
Ribniki z okolico predstavljajo prostor za gnezdenje ter prehranjevanje, migracijske postaje in prezimovalno območje za ptice. Tu so opazili 152 različnih vrst ptic.
MOČVIRSKA SKLEDNICA
V ribnikih živi tudi želva močvirska sklednica (Emys orbicularis), ki od leta 1993 spada pod zavarovane vrste. Prepovedano jo je loviti, preganjati ali jo zadrževati v ujetništvu. Jezerca so tudi prehranjevalni okoliš vidre (Lutra lutra).
Močvirska sklednica (Emys orbicularis) je sladkovodna želva, ki živi v kanalih, jarkih in jezercih. Je zelo sramežljiva, zato jo je v naravi še težje opaziti. Zjutraj se rada nastavlja soncu, vendar ko se segreje se poda v vodo, na lov za vodnimi nevretenčarji, ribami ter dvoživkami. Kaj hitro jo lahko zamenjamo za tujo želvo rdečevratko (Trachemys scripta), ki so jo v naravo vnesli brezvestni ljubitelji eksotičnih živali. Želve rdečevratke so večje, na glavi in okončinah imajo rumene črte ter značilno rdečo liso na vratu. Spuščanje te živali v naravo je strogo prepovedano, saj prevzemajo habitat domači evropski jezerski želvi.
DELO DOMAČINOV
Skopana glina je bila transportirana preko tirov do opekarne, ki je bila postavljena v vasi Draga, blizu Prvega ribnika. Opečnati izdelki so bili naloženi na voziček, ki so jih s pomočjo konjske vprege vozili v Ljubljano. S tako zasluženim denarjem so si kupili dobrine, kot na primer par novih hlač. V času zimskih večerov so domačini žagali led iz Velikega jezera. Zgodaj zjutraj so led prevzeli Furmani, ki so led tovorili na saneh, do skladišča. Od tukaj so ga preko celega leta lahko kupovali mesarji, restavraterji, prodajalci sladoleda. Eno od takšnih skladišč ledu je še mogoče videti pod Iškim gradom.
OPOZORILO
Prepovedano je posegati v ribnike in njihov okoliš, saj bi s tem spremenili življenjske pogoje v/ob njem. Prepovedane so dejavnosti kot so odlaganje smeti, emisije hrupa, športni ribolov, plavanje, surfanje, drsanje, veslanje, kurjenje, vožnja z motornimi vozili, motenje ptic. Zlasti je prepovedano trganje lokvanja ter lov evropske jezerske želve.
Poglejte še druge doline po Sloveniji! |
Zemljevid doline Drage
Na zemljevidu doline Drage lahko vidite vseh sedem ribnikov in pot kako priti do njih. Vključuje gozdno učno pot z začetno točko. Kot lahko vidite, ima dolina veliko gozda. Za ogled zemljevida v celoti kliknite na sliko na levi ali na povezavo, da ga odprete v novem oknu. [_Poglejte zemljevid_]
Ribniki v dolini Drage
Dolina Drage se nahaja na severnem robu Ljubljanskega barja, v njej leži skupina sedmih umetnih jezer in močvirje, ki se razprostirajo na območju 50 ha. Kotanje jezer so bile izkopane v 18. stoletju, najverjetneje zaradi izkopavanja gline za bližnjo opekarno, mogoče pa tudi z namenom gojenja rib. [_Preberite več_]
Gozdna učna pot v dolini Drage
Gozdna učna pot v dolini Drage se prične pri lovski koči v bližini Velikega ribnika. Pot nas vodi po gozdu in deloma po gozdni cesti. Pelje nas skozi draško reber, pod vasjo Dobravica, mimo Čela na višini 415 metrov, kjer se do Srednjega jezera spusti iz gozda na vaško cesto blizu izhodišča. [_Preberite več_]