Na južnem delu starega mestnega jedra, na področju današnje tržnice, so ostanki rimskega kopališča/term. Rimljani so dali velik pomen na higieno in zdravje, kopališča so služila tudi kot družbena zbirališča.
Kopališča, prvotno imenovana terme ali balneum, so bila nepogrešljiva v starodavnem rimskem mestnem življenju, kot tudi v hišah bolj premožnih občanov na podeželju. Sestavljena so bila iz naslednjih sob:
– caldarium – soba za vročo kopel
– tepidarium – soba za mlačno kopel
– frigidarium – soba za mrzlo kopel s poglobljenim polkrožnim bazenom
K tem termam spada še pokrita soba za masažo in gimnastiko – palaestra in sanitarije – latrina. Prvotno so bile povezane s stanovanjsko hišo. Zgrajene so bile okoli leta 300 našega štetja. V drugi polovici 4. stoletja so se terme pojavile kot samostojna zgradba s prizidkom za ogrevanje. Ostanki tlakovce narejeni iz maltnega estriha so bili najdeni znotraj prostora, med stavbami pa je bila najdena kanalizacijska mreža, ki je povezovala glavni odtočni kanal pri obzidju.
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Tloris rimskih term
Tloris rimskih term z označenimi deli stavbe, ki nam lahko ponudijo vpogled v rešitve, ki so jih našli Rimljani, da so lahko poskrbeli za lastno higieno in ob tem uživali. Za ogled tlorisa v celoti kliknite na sliko na levi ali na povezavo, da ga odprete v novem oknu. [_Poglejte zemljevid_]
Ajdovščina
Ajdovščina je mesto v centralnem delu Vipavske doline, na sotočju potokov Hubelj in Lokavšček, na stiku ajdovskega polja in flišnega pobočja pod Goro. Mesto leži ob glavni cesti, ki skozi Ljubljano povezuje osrednjo Evropo s severno Italijo. Srednja nadmorska višina mesta je 106 metrov. [_Preberite več_]