Škotsko govedo je podobno domačemu govedu, razlike so v daljši dlaki in drugače ukrivljenih rogovih. Odrasel samec tehta do 900 kg, samica do 600 kg. Škotsko govedo je izjemno prilagodljivo na vremenske razmere, zato je v Alpah zelo priljubljeno.
Visokogorsko škotsko govedo imajo za najstarejše registrirano govedo v Evropi. Prvi zapisi o živini segajo v 12. stoletje, arheološka najdišča pa potrjujejo prisotnost goveda že v 6. stoletju. Žival je bila tipična za Škotsko Višavje ter zahodni obalni predel Škotske. Od tu so jo v 19. stoletju prepeljali v Avstralijo in Severno Ameriko, ter pozneje v druge države. Škotsko govedo se hrani z rastlinjem, ki se ga ostalo govedo izogiba. Zaradi goste in dolge dlake je dobro prilagojeno na veter, dež in mraz. Govedo se z lahkoto prilagodi tudi na toplejše podnebje, tako da se mu dlaka redči. Čeprav se ponašajo z dvema dolgima rogovoma, so znani kot nežno in miroljubno govedo.
Ker je zelo odporno proti ekstremnim klimatskim razmeram, je za dane pogoje v dolini idealno, ker skrbi za urejanje krajine. Za žival je značilen gost kožuh in obsežno rogovje, kar jim daje prvinski in naravni videz. V sušnih obdobjih, ko zelo primanjkuje krme, je žival na paši učinkovita in skromna. Na paši so tudi pozimi, vendar imajo na voljo skedenj. Krave brez zapletov telijo zunaj, tudi ko so temperature okrog -20°C, imajo tudi zelo močan materinski nagon.
ZNAČILNOSTI GOVEDA
Za govedo je značilna majhna do srednja postava z enakomerno razvitimi deli telesa. Skelet živali je močan in dolg, hrbet pa raven in solidno mišičast. Navadno simetrični rogovi pri biku rasejo horizontalno iz glave, na koncih so ukrivljeni naprej. Pri kravah so rogovi malce daljši, pri korenu niso tako debeli, tudi usmerjeni so bolj navzgor. Za obrambo pred mrazom, dežjem, vročino in paraziti je celotno telo pokrito z gostim kožuhom iz spodnjih kratkih in zgornjih dolgih dlak.
– dolga dlaka
– dobra plodnost
– živali se pasejo čez celo leto
– živali ne potrebujejo hleva
– krave telijo brez težav in veterinarske pomoči
– vzreja živali poteka gladko, brez prekomernega dela
– govedo je skromno, saj je zadovoljno že s krmo nižje kvalitete
– žival se pase na neobdelanih površinah, brez da bi uničila teren, navadno ga še izboljša in zato poveča ekonomsko vrednost pašnika
Logarska dolina
Logarska dolina se nahaja v Kamniško-Savinjskih Alpah in se glede na imena deli na spodnji del Log (moker, travnato glinasti svet), srednji del Plest (pretežno gozdna svet) ter zgornji del Kot (gozdnat in kamnit svet). Dolina je bila 1987 zavarovana kot regijski park, ki se razprostira preko 24 kvadratnih km. [_Preberite več_]