Cviček je slovensko rdeče vino, ki izvira iz Dolenjske. Vino je edinstveno, saj je narejeno iz obeh sort grozdja, rdečega in belega, njegova skrivnost pa je v pravilni mešanici le – teh. Je lepe svetlo rdeče barve z rahlim pridihom rubinaste, njegova aroma je sveže sadna, s poudarkom na rdečem jagodičevju (malina, češnja in ribez). Stopnja alkohola se giblje od 8.5 do 10%, kar je relativno nizko. Znano je kot preprosto, kislo vino, a je vseeno zelo priljubljeno tako med lokalnim prebivalstvom, kot med turisti.
ZGODOVINA
Dolenjska je bila v srednjem veku del Kranjske marke, imenovali pa so jo Marvin, kar je tudi omenjeno tudi v slavnem delu Janeza Vajkarda Valvasorja, Slava Vojvodine Kranjske. Ljudje so v tem času začeli zanemarjati vinograde z opustitvijo starega sistema vinogradništva, zato je kvaliteta vina začela padati. Postajalo je vedno bolj kislo, zato so ga ljudje začeli imenovati Cviček, ki je staroslovenska beseda, ki označuje zelo kislo vino. Ime se je prijelo in obdržalo, baje tudi zaradi starega nemškega sinonima: zwikt. Po osamosvojitvi so dolenjci začeli braniti kakovost vina, danes pa je to vino priljubljena pijača med ljudmi.
ZNAČILNOST VINA
Za cviček je značilno, da ima specifično kislost; kar pa ne pomeni, da mora biti prekisel. Nekateri pravijo, da bi bilo neprimerno narediti ga bolj sladkega, da bi pridobili širšo naklonjenost, rahlo kisel okus pa se tudi dobro poda k tradicionalnim slovenskim jedem.
PRIDELAVA
Cviček pridelujejo z zapletenim postopkom, kjer je končen produkt ustvarjen z mešanico različnih sort grozdja. Glavna sestavina tega vina je s 45% Žametna črnina, ki je na splošno stara sorta grozdja in potrebuje veliko sonca. Kljub temu pa ne vsebuje veliko sladkorja in ima dovolj kisline, da je lahko glavna sestavina tega vina. Najstarejša trta Žametne črnine v Evropi, stara vsaj 400 let, raste v starem delu Maribora. Ena izmed sestavin cvička je tudi Modra frankinja, ki mu prav tako daje značilen polni okus. Naslednje je vino, ki sestavlja Cviček je Kraljevina, ki je belo vino in je uporabljeno zato, da spremeni kislost Cvička in ga naredi bolj pitnega. Včasih se dodaja tudi Laški oziroma Italijanski rizling, to pa zato, ker enotna formula za izdelavo Cvička ne obstaja in vsak vinar, ki prideluje Cviček, ima svoj recept za izdelavo le – tega po svojem okusu. Tako je vsak Cviček unikat vsakega vinograda. Prilagodi se lahko tudi stopnja alkohola, toda le – ta ne sme preseči 10%. To zna predstavljati težavo predvsem v vročem vremenu, ker se takrat ustvari več sladkorja v grozdju, kar tudi pomeni višjo stopnjo alkohola, ki se ustvari v vinu. Kot protiutež temu dodajo večjo količino Žametovke, ker vsebuje veliko nižjo stopnjo alkohola.